Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy
Realizowany w ramach projektu pn. ,,Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy-program polityki zdrowotnej dotyczącej prewencji cukrzycy typu 2 u osób w wieku aktywności zawodowej na terenie Miasta Gdańska i Gminy Stegna,,
Projekt dotyczy stanu przedcukrzycowego, który nie leczony prowadzi do cukrzycy, na którą w Polsce choruje ok. 2,73 mln osób i liczba ta stale wzrasta. Aż 26% chorych z cukrzycą nie jest świadoma tego, że choruje – cukrzyca przez długi czas nie daje o sobie znać.
Do kogo skierowany jest projekt?
Projekt skierowany jest do aktywnych zawodowo mieszkańców Gdańska i gminy Stegna, będących w grupie podwyższonego ryzyka, w szczególności dla osób od 18 roku życia.
Cele projektu
Celem projektu jest zmniejszenie zapadalności na cukrzycę typu II wśród mieszkańców Gdańska i gminy Stegna poprzez:
Wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu poprzez wypełnienie testu FINDRISK oraz wykonanie badań przesiewowych.
Podniesienie świadomości zdrowotnej oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.
Redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.
Podniesienie wiedzy dotyczącej znaczenia stylu życia dla utrzymania i umacniania zdrowia, ( w tym przeciwdziałanie cukrzycy).
Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.
REALIZACJA PROJEKTU
Projekt przewiduje zweryfikowanie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 u poszczególnych osób poprzez wykonanie testu FINDRISK (FinnishDiabetesRiskScore) oraz wykonanie badań przesiewowych umożliwiających zidentyfikowanie osób będących w stanie przedcukrzycowym. Osoby z wykrytym stanem przedcukrzycowym będą mogły wziąć udział w rocznym programie interwencji zdrowotnej, mającym na celu uniknięcie zachorowania na cukrzycę typu 2, dzięki zmianie nieprawidłowych nawyków żywieniowych i zwiększeniu aktywności fizycznej.
Projekt realizowany jest w kilku wzajemnie powiązanych etapach polegających na:
kwalifikacji osób obciążonych ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 do działań edukacyjnych (na podstawie wyników testu FINDRISK)
prowadzeniu badań OGTT ( test obciążenia glukozą) służących identyfikacji osób w stanie przedcukrzycowym oraz, po zakończeniu udziału w programie edukacyjnym, weryfikacji skuteczności interwencji zdrowotnej.
przeprowadzeniu programu edukacyjnego w formie złożonego procesu interwencji medyczno-behawioralno-edukacyjnych realizowanego przez interdyscyplinarny zespół specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, dietetyków, psychologów oraz fizjoterapeutów.
Osoby, kóre zakwalifikują się do projektu będą mogły skorzystać z:
2 bezpłatnych badań OGTT
2 konsultacji z lekarzem i pielęgniarką
3 konsultacji z fizjoterapeutą i dietetykiem.
2 warsztatów edukacyjnych
Każdy uczestnik otrzyma, również kompendium wiedzy na temat zdrowego stylu życia przygotowane przez zespół specjalistów.
Wszystkie etapy udziału w projekcie, planowane są indywidualnie z każdym uczestnikiem projektu w takie sposób, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo badań i konsultacji.
![AdobeStock_236052213-[Converted]](http://bezcukrzycy.gdansk.pl/wp-content/uploads/2020/01/AdobeStock_236052213-Converted-e1579642445140.png)
Wykonaj test OGTT
Jeżeli w poprzednim kroku uzyskałeś co najmniej 12 pkt lub masz powyżej 45 lat – wykonaj test obciążenia glukozą
![AdobeStock_208268852-[Converted]](http://bezcukrzycy.gdansk.pl/wp-content/uploads/2020/01/AdobeStock_208268852-Converted-e1579642745975.png)
Weź udział w Programie
Jeżeli wynik OGTT będzie wskazywał na stan przedcukrzycowy -skorzystaj z warsztatów grupowych oraz spotkań indywidualnych ze specjalistami
![AdobeStock_219923225-[Converted]](http://bezcukrzycy.gdansk.pl/wp-content/uploads/2020/01/AdobeStock_219923225-Converted-e1579642915594.png)
Wykorzystaj zdobytą wiedzę i umiejętności
Wprowadź na stałe nawyki prozdrowotne i korzystaj z życia bez cukrzycy!
Poznaj zespół specjalistów:
W naszym interdyscyplinarnym zespole pracują: