„Nie palę, bo…” – kampania edukująca w zakresie możliwości rzucenia nałogu

papierosy, palenie, smoking
„Nie palę, bo…” – pod takim hasłem ruszyła ogólnopolska kampania, której celem jest edukacja pracodawców i pracowników w zakresie możliwości rzucenia nałogu palenia wyrobów tytoniowych i tzw. wyrobów powiązanych. W ramach kampanii realizowane będą akcje informacyjno-edukacyjno-profilaktyczne prowadzone w miejscach pracy.

Organizatorem kampanii są Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak przekonują organizatorzy, palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych oraz stałe przebywanie w dymie tytoniowym ma zły wpływ na efektywność zawodową, a także na stan zdrowia. Jak wynika z badań, pracownicy, którzy robią sobie przerwy na papierosa (średnio pięć przerw po osiem minut), tracą w ten sposób dziennie ok. 40 minut oraz około 20 dni roboczych w roku.

– To poważny problem. Palenie w pracy to nie tylko szkodzenie zdrowiu palacza, ale także jego otoczeniu. To też obniżenie efektywności pracy, przekładające się na wymierne, dodatkowe obciążenie i straty ekonomiczne dla przedsiębiorstwa – podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

– W ramach kampanii chcemy pokazać pracodawcom i pracownikom, w jaki sposób można rzucić nałóg oraz ograniczyć to, co go powoduje. Częstą przyczyną palenia w pracy jest stres, dlatego zaplanowaliśmy również przedstawienie lepszych, zdrowszych metod radzenia sobie z nim – dodaje Malinowski.

Hasło kampanii „Nie palę, bo…”  zakłada, że nie palenie przynosi korzyści. W ramach kampanii będą prezentowane „zdrowsze alternatywy” dla przerw na papierosa w pracy m.in. w formie spotów informacyjno-edukacyjnych oraz szkoleń dla pracowników i pracodawców oraz webinarów.

W ramach kampanii przeprowadzona będzie też kolejna odsłona zrealizowanego w ubiegłym roku konkursu „Firma wolna od tytoniu”. Konkurs skierowany jest do pracodawców, którzy zachęcają swoich pracowników do rzucenia palenia i wspierają ich w walce z nałogiem.

Kampania „Nie palę, bo…” jest realizowana w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Źródło: https://www.politykazdrowotna.com/52451,nie-pale-bo-kampania-dla-pracodawcow-i-pracownikow